Pack 811 Pinewood Derby Results



derby1The pack’s annual Pinewood Derby was held a few weeks ago and it was yet another opportunity for our boys and scouting families to have fun and do their best.  Over 60 cars handcrafted by Scouts, siblings, and “big kids”, raced down the shiny track, and the 8 fastest competed in a final champion round.  Almost all races were very close, with only small fractions of seconds separating the champions from the rest of the pack.  While a few boys walked away with metals and ribbons, all scouts were victorious in demonstrating their Scout Spirit.

Once again our Scouts came up with some truly creative designs for their vehicles. The design winners for each category, as voted on by those who attended, are:

Best Paint Job:
Trent E., Keagan C., Cruz P.
Best Scouting Theme:
Joseph T., Collin H., Noah G.
Fastest Looking:
Christopher S., Adrian L., Hunter T. 
Best Use of Stickers:
Parker M., Ryan S., William J.
Scariest Looking:
Adam D., Sebastian S., CJ T.
Most Patriotic:
Aiden H., Dylan Diego V., Nicholas B.
Most Hilarious:
Ian R., Matthew E., Calvin H.
Tastiest Food:
Zachary W., Darin L., Sebastian D.
Best Sports Theme:
Ben W., Dominic C., Jack S.
Best Superhero Theme:
Anthony O., Justin R., Adam G.
Most Futuristic:
Cooper C., Dean K., David L.
Best Video Game Theme:
Aiden A., Matthew B., Ryan S.
Best Name:
Dean D., Xavier K., Gavin C., Mitchell D.

The Race Medal Winners from each den are:

Tigers: (1st place) Xavier K. (2nd place) Adam D. (3rd place) Sebastian S.
Wolves: (1st place) Sebastian D. (2nd place) Matthew E. (3rd place) Joseph T.
Bears: (1st place) Jeffrey M. (2nd place) Christopher S. (3rd place) Keagan C.
Webelos I: (1st place) Collin H. (2nd place) Justin S. (3rd place) Matthew B.
Webelos II: (1st place) Aiden A. (2nd place) Trent E. (3rd place) Gavin C.

Emily J. took first place in Sibling Race, and Matthew R. had the fastest time of the day and took first place and bragging rites for the next year for winning the “big kid” race.

A close finals round with some of the 8 fastest cars determined the Pack Champions:

derby2First Place:  Aiden A. with his car “Mario Cart”
Second Place:  Matthew B. with his car “360”
Third Place:   Justin S. with his car “Green Machine”

Of course, this fun event could not have taken place without many dedicated volunteers.  This “pit crew” took care of the hundreds of details required for such an event, including activities such as assembling, decorating, procuring, cooking, operating, printing, recording, calculating, announcing, cleaning, and inspiring.  Photos of the event are available in our Albums.

The actual race times are available HERE— (same password as pictures required)

Congratulations Scouts, and thank you scouting families!  Here is a composite of this year’s creative designs:

Share